27 Ağustos 2009 Perşembe

Kürtler fazla mı açılıyor?

Dün akşamüstü saatlerinde taksimdeydik arkadaşlarla anneme hediye arıyorduk.Meydan da bir kalabalık ve kameralar gördük.Çok geçmeden mevzuyu anladık.Bir grup kürt kökenli vatandaş ellerinde çeşitli broşürleri dağıtarak ve sloganlar atarak yürümeye başladılar istiklalde....Zılgıtlar eşliğinde yürümeye çalıştık fakat önümüzü kesmişlerdi, sayelerinde kıt olan zamanımızın çoğunu harcamış bulunduk.
Eşitlik, kardeşlik ve barıştan bahsediyorlardı o sloganlarda..bi problem yok.(bu arada söyleyeyim bu yürüyüş yapan kitlenin ellerinde "dtp" logolu broşürler vardı.)
Sonra Genelkurmay Başkanımız İlker Başbuğ hakkında sloganlara başladılar...içinde "çeneni kapa" gibisinden kelimeler barındıran.
Boku çıktı olayın.Diyabakır-Fenerbahçe maçındaki gibi...
Ve etraftan gözlemlediğim polis sayısı bir düzine değildi, şaşırdım, nasıl böyle rahatça "taksim" gibi bir yerde seslerini çıkarabiliyorlar kendi kendime çıldırdım.
Kürt Dili Edebiyatı bölümü açılacakmış.Kim seçer bu bölümü, mezun olan ne gibi işlerde çalışır, bu ülkenin resmi dili olan "Türkçe"yi öğrenmek yerine kürtçe öğretmek neyin nesidir?O zaman lazca, çerkezce, rumca bölümler de açılsın. Demokrasi dediğimiz şeyi "taraf"lı yapmayalım.
Bir ırkı bu kadar yüceltmeyelim durduk yere...Bütün olarak yücelmeye bakalım.Ahmet Kaya'ları hain ilan eden bu millet şimdi "şemmamme şemmamme" diye türküler söylüyor.Bu ne perhiz ne bu ne lahana turşusu?

Bu nasıl bir özgürlük anlayışı?
Bu ne saygısızlık, nereye gidiyoruz, açıla açıla gittik kara sulara, sarılacak yılan arayacağız yakında.

1 yorum:

Mehmet Sinan Güvenç dedi ki...

...'ler diye herhangi birilerini genelleyip kayırmadıkça hiç bir sorun olmaz.

Herkes AKP ve ABD nin oyununa gelmiş vaziyette. Neden önce ki hükümetlerde bu sorunlarda varken bu kadar ...'lar'ın üzerine gidilmedi. O zaman da terör vardı. O zaman da ölenler vardı. Bu AKP nin duyarlı olmasından kaynaklanan bişey mi?

Son genel seçimler de Baskın Oran Türbanlı insanların hakları ellerinden alınıyor dendiğinde şimdi AKP yi kahraman yapamlar neden o adamı önemsemedi.

Her atılan adım bir çıkar meselesi. Herkesi Kürt Sorunu varmış gibi empoze ediyorlar. Kürt değil Çıkar sorunu var ortada. Kim bilir kimlere peşkeş çektiler doğu anadoyu güney doğu anadoluyu.

Peh...